Шановні відвідувачі "Очаківщини", хто небайдужий до історії та новин району, сайт безкоштовно опублікує любі Ваші матеріали, зі збереженням авторського права.
Запрошую до співпраці всіх, як професіоналів, так і аматорів.



Зміст статті

Н.Г. Доконт

(Матеріали по археології Північного Причорномор'я) Одеський Державний музей. Одеса. 1962 р. Випуск 4.

У збірках Одеського державного історико-краєзнавчого музею і Київського державного історичного музею зберігаються цікаві пам'ятки, що нагадують про одну порівняно маловідому подію Кримської війни, - про героїчну оборону Очакова, якою чорноморські моряки і солдати вписали одну із славних сторінок у військову історію нашої Батьківщини. Предмети, які зацікавили нас, є чотирма прапорами і двома веслами, що служили держаками до цих прапорів. Усі чотири прапори зроблені за одним зразком.

 

Прапор № 1 - шовковий, подвійний, зшитий з декількох шматків і смуг кремового кольору, що утворюють полотно з облямівкою. Полотно прапора квадратне (156х158 см). На одній стороні, в середині прапора, в усю ширину полотна, хрест за формою хреста ордену св. Георгія; середній круг в хресті діаметром в 60 см; кінці хреста шириною середнього круга 27 см, а з країв прапора - 79 см. Шов середнього круга хреста закривається лавровим вінком (ширина 5 см), на якому вгорі зображена корона (ширина її 22см, висота 20см). В середині вінка масляними фарбами виконаний малюнок: на тлі сонця, що заходить, море, що хвилюється, справа - частина міста, ліворуч - вітрильний човен, в якому знаходяться четверо бородатих чоловіків; усі вони в темному одязі, на головах - сині, блакитні і зелені чалми. У човні зображений святий із здійнятими руками, над ним напис: "Св. пророкъ Іона". У усіх кутах прапора поміщені золоті лаврові вінки, звернені до кутів, сторони їх перев'язані стрічками; в середині кожного вінка напис золотом: в першому - " 22", в другому - " сентября", в третьому - " 1854" і в останньому - " года". До полотна прапора з лівого його боку пришита в усю довжину смуга матерії одного кольору з облямівкою (ширина 5 см). Цією смугою прапор прибивався до древка 84 прапорними цвяхами з широкими капелюшками.

На іншій стороні прапора у великому крузі намальований на повний зріст Святий в червоній ризі, прикрашеній золотим епітрахілі, з митрою на голові; перед ним на колінах старий в коричневому одязі, навколо шиї якого розвивається блакитний шарф, ліва рука старця протягнута до святого. У верхній частині круга - напис: "С. Николай". У правому кутку прапора пришиті два шнурочки, за допомогою яких згорнутий на держаку прапор зав'язують для зберігання в чохлі.

Прапор сильно вилиняв, дуже постарів і порвався, особливо в правій половині.

Прапор № 1(Малюнок аквареллю С.В.Страшного).

Прапор № 2 має малюнок абсолютно аналогічний малюнку попереднього прапора; різне у них тільки забарвлення полотен і малюнків : хрест прапора і облямівки зроблені з шовку кремового кольору, а кути між кінцями хреста - блідо-голубого. Полотнище прапора украй порване, особливо кінці і круг хреста прапора. Проте облямівка, що збереглася, по верхньому подовжньому краю дозволяє встановити ширину прапора - 157 см.

Прапор № 3. Зшито з шовку кремового кольору двох відтінків. Малюнок прапора відрізняється від попереднього прапора розфарбовуванням полотнища і змістом картин, поміщених в центрі. Хрест прапора і облямівка зроблені з кремового шовку, між кінцями хреста - ясно-кремового. У центрі прапора масляними фарбами на темному фоні намальований святий, права його рука з пальмовою гілочкою піднята вгору, лівою він тримає євангеліє. Над головою його напис, - "С. священномученик Фока". З іншого боку клейма на сірому фоні зображений святий в чорному одязі, лівою рукою він тримає чашу, а права рука піднята вгору. Над головою його - напис, що погано зберігся : "Св.......по...е".

Прапор прикріплявся до держака 83 цвяхами. До правого кута прапора пришиті два шнурочки. Полотно вилиняле, місцями порване, особливо пошкоджена середина.

Зареєструватися, щоб мати можливість залишати коментарі.

Вгору