У зв’язку з нещодавніми змінами до ПКУ ДФСУ в листі від 08.02.2016 р. № 4149/7/99-99-19-03-00-17повідомила про окремі особливості нарахування та сплати ПДВ з урахуванням унесених змін.
1. Реєстрація платників ПДВ
Із 1 січня 2016 року не може бути анульована реєстрація платника ПДВ виключно у зв’язку з тим, що в ЄДР наявний запис про відсутність юридичної особи чи фізособи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
2. База обкладення ПДВ
Із 1 січня 2016 року внесено зміни до п. 188.1 ПКУ, згідно з якими база оподаткування операцій із постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін.
3. Постачання зернових і технічних культур
Із 1 січня 2016 року поширюються загальні правила оподаткування: у разі постачання зернових і технічних культур на митній території України застосовується ставка податку в розмірі 20% та 0% — у разі їх вивезення за межі митної території України, незалежно від того, були зернові та технічні культури придбані з ПДВ чи із застосуванням пільги з оподаткування.
База оподаткування під час здійснення таких операцій визначається за загальновстановленими правилами.
4. Кінематографія
До 1 січня 2017 року продовжено режим звільнення від обкладення ПДВ операцій із постачання національних фільмів (п. 12 підрозділу 2 р. ХХ ПКУ).
5. Міжнародна технічна допомога
Із 1 січня 2016 року звільняються від оподаткування операції із:
- постачання товарів і послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як міжнародної технічної допомоги;
- постачання товарів і послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів, що фінансуються за рахунок міжнародної технічної допомоги;
- увезення на митну територію України майна як гуманітарної допомоги.
При цьому в разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково — ні, то до таких операцій не застосовуються правила щодо нарахування й перерахунку податкових зобов’язань, установлені ст. 199 ПКУ.
6. Оподаткування банківськими установами операцій з реалізації майна, набутого ними у власність
У п. 189.15 ПКУ встановлюються спеціальні правила визначення бази оподаткування для операцій із постачання банками й іншими фінансовими установами майна, набутого ними у власність унаслідок звернення стягнення на таке майно. Зокрема, для таких операцій базою оподаткування є позитивна різниця між ціною постачання та ціною придбання такого майна. Ціна придбання визначається як вартість майна, за якою таке майно набуте у власність. У разі придбання такого майна в платника ПДВ ціна придбання визначається з урахуванням ПДВ (п. 189.15 ПКУ).
Якщо за таким майном суми ПДВ були включені до складу податкового кредиту банком, іншою фінансовою установою, застосовуються положення п. 198.5 ПКУ.
Окрім того, звільняються від оподаткування операції банків та інших фінансових установ із постачання майна, набутого ними у власність унаслідок звернення стягнення на таке майно. Звільнення від оподаткування стосується тієї частини вартості майна, за якою воно було набуте у власність у рахунок погашення зобов’язань за договором кредиту (позики) (п. 197.12 ПКУ).