Родимки зустрічаються практично у кожного. Ворожки читають по темних цятками на шкірі знаки долі, естети цінують «мушки» як ознака сексуальності, а дерматологи бачать в родимках привід для занепокоєння. Адже нешкідливі шкірні утворення можуть перероджуватися в злоякісні пухлини – меланоми, що розвиваються з тих же пігментних клітин шкіри, звідки бере початок і родимка.
На що потрібно звернути увагу, щоб не пропустити переродження родимки? Які існують сучасні методи діагностування злоякісних утворень шкіри?
На ці запитання відповідає лікар дерматовенеролог Очаківської ЦРЛ Кнітель В.І.
В більшості своїй родимки – це доброякісні утворення шкіри, які є у кожного. Як правило, вони з’являються після перших загар і протягом життя їх кількість збільшується. Якщо вони не змінюються, можна не турбуватися. Однак будь-які зміни, які відбуваються в родимці, можуть бути ознакою її злоякісного переродження. Підступність меланоми якраз і полягає в тому, що на ранньому етапі її майже неможливо відрізнити від звичайної родимки. Тому багато людей просто не помічають загрози. На жаль, пацієнти, які приїжджають до нас у клініку із запущеною формою меланоми, часто вже неоперабельних. І тільки тому, що дорогоцінний час згаяно. Тим часом все залежить від елементарної медичної грамотності. Кожен повинен знати, на що слід звернути увагу, і поспішити з візитом до лікаря.
- На що ж потрібно звертати увагу, щоб не пропустити переродження родимки?
-Перша ознака – поява асиметрії. Нормальна родимка повинна бути круглою. Якщо умовна вісь ділить родимку на дві різні за формою частини, тобто якщо виходить асиметрія, то це вже привід для занепокоєння. Другий – нерівні краї. Якщо контури родимки стають зубчастими, рваними, то це теж може бути ознакою початку її переродження. Третій симптом – зміна забарвлення: родимка стає темною або в ній з’являються вкраплення, ділянки білого, сірого, синього, червоного кольору. Четверта ознака пов’язаний з розміром: чим більше родимка, тим вище ризик її переродження в меланому. Хоча й маленький діаметр не виключає можливості розвитку пухлини.
П’ятий ознака – динаміка. Тріщини, скоринки, кровоточивість, болючість родимки або її травма повинні стати приводом для візиту до лікаря.
- Якщо родимка була плоскою, а потім почала підніматися над поверхнею шкіри, це свідчить про її переродження?
-Ні, просто вона проросла в більш глибокі шари, там їй стало тісно, ??і вона виштовхується назовні. Це так звана дермальная родимка.
- Іноді, особливо після літа, навколо родимки з’являється білий ободок. Це небезпечно?
-Це гало-невус, тобто обідок і родимка. Поява обідка говорить про те, що вона поступово зникне, розсмокчеться. У спеціальному лікуванні гало-невус не потребує – тільки у кваліфікованому спостереженні. Тому що є високий ризик розвитку такого захворювання, як вітіліго.
- Які ще існують чинники ризику переродження родимок?
-Фахівці відзначають, що підвищений ризик існує у людей зі світлим або рудим волоссям, веснянками, дуже білою шкірою. Якщо на тілі є більше трьох родимок розміром понад 6 мм, це означає, що у цієї людини ризик переродження родимок вище, ніж у інших.
Для тих, хто надмірно любить “смажитися” на сонечку, хочу нагадати, що після сонячних опіків кількість родимок зазвичай збільшується. Сонячні опіки, отримані в дитинстві, збільшують ризик розвитку меланоми, а отримані в зрілому віці – ризик розвитку раку шкіри. Про це слід пам’ятати кожному, особливо туристам: сонячна активність значно зростає в горах і ближче до екватора. Причому використання сонцезахисних кремів не применшує термічного впливу сонця, а лише не надає шкірі засмаги.
- Часто можна бачити, як курортники заклеюють родимки і родимі плями, тим самим, захищаючи їх від сонця. Це дійсно допомагає?
-Заклеювати можна ні в якому разі! Так створюється додатковий парниковий ефект, що лише сприяє переродженню родимок.
Взагалі чим більше людина засмагає протягом життя, тим більше родимок з’являється у нього з віком і тим вище стає ризик їх переродження. Тому напередодні і особливо після закінчення літа потрібно обов’язково оглянути стан родимок. І якщо хоч одна з них видозмінилася, необхідно відразу ж звернутися до лікаря.
- Які існують методи, що дозволяють не “на око”, а точно діагностувати початок переродження родимки?
-В нашому Інституті застосовується метод комп’ютерної епілюмінесцентної дерматоскопии. Таке обстеження схоже на УЗД. До ділянки шкіри, де розташована родимка, прикладають невелику камеру. Вона просвічує родимку спеціальними нешкідливими променями на глибину кількох мікрон, фотографує і передає зображення на екран монітора. Потім “картинку” збільшують для того, щоб краще розглянути структуру родимки, симетрична чи вона, яке в ній кровообіг. Завдяки КЕД, можна за лічені хвилини побачити зміни, що відбуваються в шкірі, поставити правильний або зняти помилковий діагноз. Якщо патології немає, пацієнтові рекомендують прийти через три-шість місяців, щоб ще раз провести діагностику. У родимці щось змінилося – призначають операцію.
- Діагноз “меланома” – це вирок?
-Якщо меланому діагностувати на ранній стадії, до того, як пухлина почне свою руйнівну дію, якщо своєчасно і правильно її видалити – вона не несе загрози для життя людини. Зауважу, що можна навіть уникнути кардинальної операції і застосувати щадні методи видалення меланоми, якщо вона на ранній стадії і ще не дала метастазів.
Сьогодні в Україні смертність від меланом складає 95%. Тобто із сотні хворих помирає 95. Виживають п’ятеро. А в США навпаки: одужує 95 осіб, помирає п’ятеро. Однак висока смертність в Україні зумовлена??не методами лікування, а несвоєчасною діагностикою.
- Які довідки або напряму потрібно мати, щоб отримати можливість пролікуватися у вашому Інституті?
-Єдина умова – попередньо записатися на консультацію по телефону. Ми працюємо і по суботах, тому кожен, хто потребує допомоги отримує її своєчасно.
Якщо не хочете пропустити момент . коли від небезпечної пухлини можна позбутися без ризику для здоров’я і життя, оглядайте себе і своїх дітей не рідше одного разу на місяць і звертайте увагу на те, чи не змінилися родимки і чи не з’явилися нові. Не соромтеся використовувати при цьому лупу і лінійку. А якщо боїтеся щось не запам’ятати до наступного огляду – записуйте.
Лікар дерматовенеролог Кнітель В.І.