Ставка 15% застосовується, якщо загальна сума доходів, отриманих у звітному податковому місяці не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (тобто в 2014 р. – 12180 грн.); 17% – з суми, що перевищує зазначений десятикратний розмір.
Слід зауважити, якщо фізична особа – орендар не є суб’єктом господарювання, то відповідальність за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету несе орендодавець (громадянин, який здає майно в оренду). При цьому, такий орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету в строки, встановлені Податковим кодексом України для квартального звітного (податкового) періоду, а саме: впродовж 40 календарних днів, після останнього дня такого звітного (податкового) кварталу, сума отриманого доходу, сума сплаченого впродовж звітного податкового року податку та податкового зобов’язання за результатами такого року відображається у річній податковій декларації.
У разі вчинення нотаріальної дії щодо посвідчення договору оренди об’єктів нерухомості, нотаріус зобов’язаний надіслати інформацію про такий договір контролюючому органу за податковою адресою платника податку — орендодавця за формою та у спосіб, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1242.
Особливості нарахування (виплати) та оподаткування окремих видів доходів фізичних осіб передбачено ст. 170 розділу IV Податкового кодексу України.
Отже, у разі якщо громадянин (орендодавець) у 2014 р. здавав свою квартиру чи інше майно в оренду фізичній особі (орендарю), яка не є суб’єктом господарювання, то за підсумками 2014 року орендодавцю необхідно подати декларацію про майновий стан і доходи до 1 травня 2015 року.
Отримати більш детальну інформацію з питань оподаткування доходів, отриманих від здавання в оренду власного нерухомого майна та декларування доходів можна за адресою Очаківська ОДПІ ГУ Міндоходів у Миколаївській області м. Очаків, вул. Шкрептієнка 27, Центр обслуговування платників податків. тел. 30369, 22219.