Шановні відвідувачі "Очаківщини", хто небайдужий до історії та новин району, сайт безкоштовно опублікує любі Ваші матеріали, зі збереженням авторського права.
Запрошую до співпраці всіх, як професіоналів, так і аматорів.



Козаки і козацтво

"Наша слава козацькая не на папері писана,
лісами, гаями, байраками вона заколисана..."

Козацька пісня

 Ці люди називалися «козаки»,— може, від татарського слова «кайзак», що значить «вільний чоловік», «безстрашний вояк». А що козаки жили за порогами Дніпра, то їх названо також запорожцями..

 

 Спершу жили козаки невеликими гуртами по степах; там вони полювали, а на зиму верталися крадьки в села. Але пізніше згуртувалися разом у великі військові загони, вибирали собі своїх отаманів і жили разом на великих островах серед ріки Дніпра. Те місце називалося Січ,- або Січовий Кіш, бо острів був відгороджений (відсічений) навколо наче кіш і до нього не було приступу. В тій Січі козаки зимували і відпочивали по походах на татар і турків під проводом свого керівника, що його називали батьком, отаманом або кошовим. Такі козацькі ватаги постали вже в XV віці.

 Перші звістки про козаків записані в хроніках і літописах уже в 1492 році. Тодішній кримський хан нарікав «Кияни і черкасці розбили татарський корабель під Тягинею». Наступного року знов турецький султан жаліється Польщі, що козаки під проводом князя Богдана Глинського, старости черкаського, зруйнували турецьку фортецю Очаків. Тут називає султан цих людей виразно «козаками». Від того часу вже безперестанку повторюються напади козаків на татар і турків.

 Дуже скупі історичні відомості маємо про перших справжніх козацьких отаманів, що водили козаків, поки ще не було Січі. Історія записала кілька імен таких отаманів, які вийшли не з панів, а з бідних утікачів, які вславилися відвагою і за те їх вибрано отаманами. Такими були Карпо Масло з Черкас, який здобув турецьку твердиню Очаків, Яцко Білоус з Переяслава, Андрушко з Брацлава і Лесун. Всі вони виступали в половині XVI століття (в 1530—1550 роках).

Володимир Кравцевич-Рожнецький

520 років тому, у квітні 1492 року, запорізькі козаки здобули першу зафіксовану в історичних документах перемогу над турецьким військово-морським судном у Чорному морі, звільнивши українців, проданих у рабство. Традиційно перша військово-морська перемога вважається днем народження флоту.

Володимир Кравцевич-Рожнецький

225 років тому, наприкінці 1776-го, доля розсудила так, що дві людини, розділені багатьма тисячами верст, мали зустрітися через дванадцять років на півдні України, подружитися й разом битися проти турецького флоту в морських боях під загальною назвою «Битва у водах Очаківських».

Горенко К. М.

(частина матеріалів люб'язно надана Ольгою Лукащук)

Нам з дитинства навіювали думку про непримиренну боротьбу турок і українців, тому мене здивувала згадка про «православного попа Василія», який жив в турецькому Очакові. Цю інформацію я знайшов у книзі Аполона Олександровича Скальковського  «Історія Нової Січі, або останнього Коша Запорозького».

У 1783 році, у Херсоні почалося створення Чорноморського козацького війська. А в червні 1788 року на водах Дніпровсько-Бузького лиману відбулися запеклі баталії, які відкрили список перемог славних козаків-чорноморців.

Іван Сірко

...У 1659 році військова рада запорожців проголосила Івана Сірка кошовим отаманом Війська Запорозького Низового.

Вгору