Шановні відвідувачі "Очаківщини", хто небайдужий до історії та новин району, сайт безкоштовно опублікує любі Ваші матеріали, зі збереженням авторського права.
Запрошую до співпраці всіх, як професіоналів, так і аматорів.



Кнітель В.І. – лікар-дерматолог Очаківської ЦРЛ

Починаючи з 2009року – 17 травня являється Всесвітнім днем мелономи. З 13.05 по 19.05.2013р. проводиться тиждень боротьби з мелономою.

Меланома - це родимка, що ховається на тілі людини серед багатьох подібних, але тільки вона перероджується в злоякісну пухлину і провокує рак шкіри.

 

Із тих, хто захворів на рак шкіри в Україні швидко вмирають. Смертність складає - 95%, а в Сполучених Штатах - лише 5%. Причина такої різниці - в ранньому виявленні, бо тільки на ранній стадії з онкопатологією ще можна боротися.

Злоякісна меланома - одна з найзлоякісніших пухлин людини, що виникає в будь-якому віці, нерідко в молодих людей, трохи частіше в жінок. Вона складає від 0,3 до 1 % до числа всіх випадків ракової хвороби. Захворюваність меланомою швидко росте протягом останніх декількох десятиліть і складає 2,5-10% від усіх пухлин шкіри, що виявляються. З'являється частіше у віці 30-50 років, з однаковою частотою в чоловіків і жінок.

Злоякісна меланома шкіри виникає з меланоцитів - клітин, що виробляють пігмент меланін, тому вона в більшості випадків має темне зафарбування, але може бути і безпігментною. Найбільш часто локалізується в шкірі (90%), рідко в кон'юнктиві, хоріоідальній оболонці ока, слизовій оболонці носа, порожнини рота, піхви, прямої кишки.

Середовищем для її виникнення нерідко служать уроджені пігментні плями - невуси, особливо такі що повторно травмуються, при розташовані на спині, в ділянці надпліччя, на стопі або відкритих частинах тіла. Ще більш небезпечні меланоми, що розвиваються на фоні набутих пігментних плям, що з'являються у хворих у зрілому віці.

Діагностика.

Так само як і при раку шкіри, крім огляду через збільшувальне скло для уточнення діагнозу використовують радіоізотопне дослідження з фосфором, підвищене накопичення якого в пухлині підтверджує підозру про її злоякісність. На відміну від рака шкіри при меланомах не рекомендується робити пункцію або біопсію, тому що найменша травма може сприяти бурхливій генералізації процесу. Тому єдина можливість уточнення діагнозу - цитологічне дослідження відбитка з поверхні при наявності виразки. В інших випадках діагноз встановлюють тільки по клінічних даних.

Для виключення наявності метастазів у внутрішніх органах використовують ультразвукове дослідження (УЗД), рентгенографію і комп'ютерну томографію (КТ).

Клініка.

У 50-70% випадків меланома шкіри виникає з пігментної родимої плями (невуса). Найчастіше зустрічається на шкірі голови, шиї, кінцівок. Часта локалізація пухлини в чоловіків - спина, грудна клітина і верхні кінцівки, у жінок - груди, нижні кінцівки. Найбільш небезпечний прикордонний (епідермальний) невус, що частіше зустрічається на шкірі мошонки, долонь, підошов. Ознаки озлоякіснення: збільшення розмірів, кровоточивість, зміна кольору - посилення, чи навпаки, ослаблення забарвлення, а також інфільтрація навколоі під підставою невуса.

Клінічно злоякісна меланома виглядає як щільний пухлинний вузлик інтенсивно чорного, аспідного кольору, іноді з блакитнуватим відтінком. Розміри пухлини різні: від 0,5 до 2-3 см у діаметрі. Нерідко пухлина має ерозовану поверхню, що кровоточить, і ущільнену підставу. Наявності таких явних ознак досить, щоб встановити діагноз простим оглядом (обов'язково через лупу!). Однак у ранніх стадіях злоякісна меланома виглядає більш безневинно, і потрібен великий досвід для того, щоб відрізнити її від доброякісного пігментного невуса.

Лікування.

Будь-які зміни невуса - збільшення, зміна кольору, виразка, кровоточивість - вимагають негайного хірургічного втручання.

Прогноз.

Прогноз для хворих із злоякісною меланомою дуже важкий, залежить від своєчасного діагнозу.

Після видалення меланоми шкіри можуть бути оцінені фактори, що впливають на прогноз. Особливу роль відіграє ступінь інвазії пухлиною різних шарів шкіри, розвиток метастазів. При ранніх стадіях інвазії 5-літня виживаність складає 60- 80%. Крім ступеня інвазії шкіри, на прогноз захворювання впливають локалізація пухлини, наявність метастазів у регіонарні лімфатичні вузли й інші фактори. Велика частина хворих не доживає 5-літнього терміну, тривале видужання вдається отримати максимум у 30% хворих. Хворі з віддаленими або вісцеральними метастазами вмирають протягом 12 міс.

Профілактика.

Профілактика злоякісної меланоми зводиться до своєчасного видалення уроджених чи набутих невусів, що часто травмуються, а також до найсуворішої заборони видалення, припікання чи інших маніпуляцій, при різного виді родимках, бородавках і інших шкірних пухлинах.

Первинна та вторинна профілактика меланоми шкіри:

Первинна профілактика меланоми шкіри комплексна і включає в себе такі напрямки: онкогігієнічний, генетичний, імунобіологічний та біохімічний.

Вторинна профілактика меланоми шкіри полягає у своєчасному виявленні та хірургічному видаленні у здорових людей передбластоматозних утворень шкіри. Профілактичне висічення великих та гігантських невусів доцільно виконувати якнайраніше через високий ризик їх малігнізації.

Усі видаленні невуси підлягають гістологічному дослідженню.

Пам’ятайте! Своєчасне звернення за медичною допомогою допоможе вам зберегти не тільки здоров’я, а й життя!

Зареєструватися, щоб мати можливість залишати коментарі.

Вгору