Шановні відвідувачі "Очаківщини", хто небайдужий до історії та новин району, сайт безкоштовно опублікує любі Ваші матеріали, зі збереженням авторського права.
Запрошую до співпраці всіх, як професіоналів, так і аматорів.



Ветеран охорони здоров'я
і учасник бойових дій
І.І. Баран.

Страшний Сергій Варфоломейович родом з Кіровоградської області. Капітан медичної служби Страшний С.В. був ветераном війни. Він пройшов славний бойовий шлях від автоматника до комсорга батальйону у складі п'ятої гвардійської армії, брав участь в звільненні України і країн Східної Європи. День Перемоги зустрів у Відні. А в 1947 році поступив на лікувальний факультет Київського медичного інституту. Під час навчання в інституті займався науковою роботою, результати якої були визнані дисертаційними. До цього періоду відносяться і його перші наукові публікації. Але Сергій Варфоломейович вибирає інший, як йому тоді здавалося, правильний шлях: він отримує призначення на посаду дільничного лікаря в Єланецкому районі Миколаївської області. Його відданість улюбленій справі, ентузіазм і енергія виявлялися усюди: він мріє про медицину завтрашнього дня і займається будівництвом і сучасним оснащенням нових лікарень. Він побудував в Олександрівці нову лікарню, аптеку і будинок для медпрацівників.

 

А 1958 року він приступив до обов'язків завідувача Очаківським райоздороввідділом. Більше тридцяти років він пропрацював в Очаківському районі: після райоздороввідділу - головлікарем районної лікарні і завідуючим інфекційним відділенням. Користувався великим авторитетом і пошаною серед колективу медпрацівників і населення міста і району. Проявив себе як талановитий організатор охорони здоров'я, лікарем-фахівцем вищої категорії, нагороджений значком «відмінник охорони здоров'я». С.В.Страшний брав активну участь в організації і створенні лікарських ділянок в селах Кам'янка і Покровка. У той час і районна лікарня в Очакові, за словами Сергія Варфоломейовича, знаходилася в колишніх суворівських стайнях і знаходилася в аварійному стані. Він керував спорудою нового лікувального корпусу на 50 ліжок, поліклініки, інфекційного і дитячого відділень в Очаківській райлікарні, відкрив туберкульозну лікарню на 50 ліжок в селі Чорноморка. Він брав найдіяльнішу участь в проектуванні, будівництві і організації роботи курортної зони в м. Очакові. Він керував розробкою технічного завдання на будівництво нової районної лікарні на 300 ліжок в Очакові і грязелікарні. Він задумав перетворити Очаківщину на курортну зону, і його плани зажадали ретельного наукового обгрунтування. Виявилось, що в Очакові найбільша кількість сонячних днів в році у всьому причорномор'ї, він виявив джерела цілющих мінеральних вод і покладу лікувальних грязей в околицях міста і на Кінбурнській косі. При його діяльній участі будувалися перші пансіонати і санаторії в Очакові.

Сергій Варфоломейович активно брав участь в суспільному житті міста і району, неодноразово обирався депутатом міськради. Страшний С.В. був талановитою і всебічно освітченою людиною. Він був археологом, художником, поетом, музикантом, філателістом і нумізматом світового рівня, а зібрана ним, систематизована, глибоко вивчена і описана колекція античних монет Ольвії по праву вважалася за саму кращу в світі. Він був захопленою людиною і романтиком. Все що він робив, він робив добре. Він був талановитим ученим за покликом серця, хоча і не вважав себе за ученого. Він мав свій особливий погляд на історію Північного причорномор'я і не пасував перед авторитетами. Він мав широкий науковий кругозір і постійно працював над його поповненням.

Сергій Варфоломейович проводив значну археологічну розвідку в Очакові і його околицях. Він знайшов і ідентифікував багаточисельні фрагменти грецької кераміки. На підставі своїх археологічних досліджень С.В.Страшний прийшов висновку, що в шостому столітті до нашої ери тут існувало грецьке поселення Алектор, а у першому столітті нашої ери тут була столиця царів сарматів Фарзоя, Сайтофарна і Інесмея. Про це місто збереглися відомості в Борисфенітській мові Діона Хрізостома.

Сергій Варфоломейович часто виступав зі своїми оригінальними ідеями і відкриттями на симпозіумах і конференціях найвищого рангу. Серед них заслуговує на увагу «У витоків зародження медицини на Миколаївщині» (Перший міжобласний з'їзд істориків медицини, Миколаїв, 1969 р.), «Епіграфічні і нумізматичні джерела у вивченні стародавньої медицини Античних міст Північного причорномор'я» (Семінар-симпозіум з актуальних питань медицини і охорони здоров'я, Вінниця, 1972 р.). У 1871 році з узагальнювальною доповіддю по історії античної медицини він був учасником Міжнародного конгресу з історії науки (секція «Історія теоретичних основ медицини», кер. проф. Б.Д.Петров).

У своїх чудових картинах він прославляв місто руської слави Очаків. Серед них особливо яскравими і такими, що запам'ятовуються є полотна «Очаківський берег», «Ранок на острові Березань», «Березанськая рапсодія», «Місячна соната», «Пам'ять слави», «Будинок рибака» і ін. Виставка картин Сергія Варфоломейовича часто проводиться в галереї ім. Р.Г.Судковського в Очакові.

Його добрі справи і пам'ять про нього назавжди залишаться у вдячних серцях очаківців.

Зареєструватися, щоб мати можливість залишати коментарі.

Вгору