Шановні відвідувачі "Очаківщини", хто небайдужий до історії та новин району, сайт безкоштовно опублікує любі Ваші матеріали, зі збереженням авторського права.
Запрошую до співпраці всіх, як професіоналів, так і аматорів.



Я з того краю, за який
Нема багатшого музею...
Як спомин, чайка заячить,
І серце тягнеться за нею.

Юрій Зіньковський

Н.Г. Доконт

(Матеріали по археології Північного Причорномор'я) Одеський Державний музей. Одеса. 1962 р. Випуск 4.

У збірках Одеського державного історико-краєзнавчого музею і Київського державного історичного музею зберігаються цікаві пам'ятки, що нагадують про одну порівняно маловідому подію Кримської війни, - про героїчну оборону Очакова, якою чорноморські моряки і солдати вписали одну із славних сторінок у військову історію нашої Батьківщини. Предмети, які зацікавили нас, є чотирма прапорами і двома веслами, що служили держаками до цих прапорів. Усі чотири прапори зроблені за одним зразком.

Пам'ятні місця м. Очакова.

  • Памятник О.В. Суворову. Споруджений в 1907 р. скульптором Б.В. Едуардсом. Відкриття його було приурочене до 120-ї роковини Кінбурнської битви. Розташований в сквері біля Свято-Миколаївського собору.
  • Свято-Миколаївський собор. Колишня турецька мечеть, єдина будівля, що збереглася, після штурму в 1788 р. За радянських часів тут знаходився військово-історичний музей імені О.В. Суворова. У 1972 р. в ньому була створена художником М.І. Самсоновим діорама "Штурм фортеці Очаків". В даний час музей перенесений в колишню адміністративну будівлю в центрі міста. У музеї зібрані унікальні свідоцтва історії Очакова: документи, зброя, експонати.
  • Музей мариністичного живопису Р.Г. Судковського. Р.Г. Судковський, всесвітньо відомий художник-мариніст, академік морських видів Петербурзької Академії мистецтв, народився в м. Очакові в 1850 р., де він прожив і творив значну частину свого недовгого життя. Помер в 1885 р. Похований на території Свято-Миколаївського собору. На його могилі встановлений бронзовий бюст, а на його будинку – меморіальна дошка. Саме Очаків і його околиці дали йому безліч сюжетів для картин, малюнків, етюдів. Розташований музей в центрі міста.
  • Музей П.П. Шмідта. Розташований на вулиці його імені в будівлі колишніх Морських зборів, де в лютому 1906 р. проходив суд над ним і його соратниками, повстанцями на крейсері "Очаків".
  • Недалеко від музею височіє монументальний пам'ятник "червоному адміралові" П.П. Шмідту.
  • Могильний пам'ятник потьомкінським солдатам, загиблим в бою під час штурму турецької фортеці Очаків (Ачи-кале) в 1788 р. Розташований на березі лиману на території школи-інтернату.
  • Пам'ятник бригадирові Горичу І.П. Очоливши штурмову колону на головному напрямі удару Горич одним з перших піднявся на фортечну стіну під час штурму Очакова і загинув в бою. Розташований на розі вулиць Шмідта і Леніна.
  • Пам'ятник (торпедний катер) матросам і офіцерам 2 Новоросійської бригади торпедних катерів, що звільняли Очаків в 1944 р. Організована в 1939 р. в м. Очакові БТК (база торпедних катерів) з перших днів війни пройшла славний бойовий шлях на Чорному морі і закінчила війну на Дунаї, в Австрії. У боях за Новоросійськ в 1943 р. ці катери першими увірвалися в бухту і торпедним ударом знищили вогняні точки німців на мисі і побережжі і висадили десант. За цей подвиг бригада отримала почесну назву Новоросійської. Пам'ятник і алея героїв Радянського Союзу бригади розташовані в місті на території військової частини.
  • Пам'ятник двадцятирічному землякові, Героєві Радянського Союзу Г.Ф. Потьомкіну. Розташований в сквері недалеко від адміністративної будівлі.
  • Пам'ятник морякам крейсера "Слава", загиблим при виконанні бойового завдання 5 жовтня 1946 р. Розташований в центральному сквері міста.
  • Памятник М.І. Чижикову. Син очаківского рибалки, робочий-революціонер. У 1919 р. призначений військовим комісаром фортеці Очаків. Розташований пам'ятник на площі автовокзалу.
  • Памятник І.Д. Сладкову. Балтійський моряк. У 1920 р. комендант Дніпро-бузького укріпрайону і морської фортеці Очаків. Організував відсіч флоту Врангеля, який намагався прорватися через лиман до Херсону в тил Червоної Армії. Пам'ятник розташований в районі центральної лікарні.

Дочірні категорії

Віктор Борисович Гребенников
 Олександр Михайлович Каражей
 Сергій Михайлович Яценко

Автори висловлюють щиру подяку Осипенку Олексію Вікторовичу за значну допомогу у вивченні пам'яток археології та виданні даної книги

Малюнки та світлини зроблені В.Б.Гребенниковим, О.Г.Лобко, Е.О.Симоновичем, С.Б.Буйських, А.В.Бураковим, В.М.Клюшенцевим, В.В.Рубаном.


Дане видання розповідає про пам'ятки археології Очаківського району, про історію їх вивчення, надає повний перелік об'єктів, які знайдені на території району за весь час досліджень.

Книга стане в нагоді різним верствам населення: вчителям історії, учням шкіл, студентам, краєзнавцям, службовцям та всім аматорам історії нашого краю.

Вгору