Пам'ятники історії та культури Очаківщини і міста

Я з того краю, за який
Нема багатшого музею...
Як спомин, чайка заячить,
І серце тягнеться за нею.

Юрій Зіньковський

Пам'ятні місця м. Очакова.

  1. Памятник О.В. Суворову. Споруджений в 1907 р. скульптором Б.В. Едуардсом. Відкриття його було приурочене до 120-ї роковини Кінбурнської битви. Розташований в сквері біля Свято-Микоолаївського собору.
  2. Свято-Миколаївський собор. Колишня турецька мечеть, єдина будівля, що збереглася, після штурму в 1788 р. За радянських часів тут знаходився військово-історичний музей імені О.В. Суворова. У 1972 р. в ньому була створена художником М.І. Самсоновим діорама "Штурм фортеці Очаків". В даний час музей перенесений в колишню адміністративну будівлю в центрі міста. У музеї зібрані унікальні свідоцтва історії Очакова: документи, зброя, експонати.
  3. Музей мариністичного живопису Р.Г. Судковського. Р.Г. Судковський, всесвітньо відомий художник-мариніст, академік морських видів Петербурзької Академії мистецтв, народився в м. Очакові в 1850 р., де він прожив і творив значну частину свого недовгого життя. Помер в 1885 р. Похований на території Свято-Миколаївського собору. На його могилі встановлений бронзовий бюст, а на його будинку – меморіальна дошка. Саме Очаків і його околиці дали йому безліч сюжетів для картин, малюнків, етюдів. Розташований музей в центрі міста.
  4. Музей П.П. Шмідта. Розташований на вулиці його імені в будівлі колишніх Морських зборів, де в лютому 1906 р. проходив суд над ним і його соратниками, повстанцями на крейсері "Очаків". Недалеко від музею височіє монументальний пам'ятник "червоному адміралові" П.П. Шмідту.
  5. Могильний пам'ятник потьомкінським солдатам, загиблим в бою під час штурму турецької фортеці Очаків (Ачи-кале) в 1788 р. Розташований на березі лиману на території школи-інтернату.
  6. Пам'ятник бригадирові Горичу І.П. Очоливши штурмову колону на головному напрямі удару Горич одним з перших піднявся на фортечну стіну під час штурму Очакова і загинув в бою. Розташований на розі вулиць Шмідта і Леніна.
  7. Пам'ятник (торпедний катер) матросам і офіцерам 2 Новоросійської бригади торпедних катерів, що звільняли Очаків в 1944 р. Організована в 1939 р. в м. Очакові БТК (база торпедних катерів) з перших днів війни пройшла славний бойовий шлях на Чорному морі і закінчила війну на Дунаї, в Австрії. У боях за Новоросійськ в 1943 р. ці катери першими увірвалися в бухту і торпедним ударом знищили вогняні точки німців на мисі і побережжі і висадили десант. За цей подвиг бригада отримала почесну назву Новоросійської. Пам'ятник і алея героїв Радянського Союзу бригади розташовані в місті на території військової частини.
  8. Пам'ятник двадцятирічному землякові, Героєві Радянського Союзу Г.Ф. Потьомкіну. Розташований в сквері недалеко від адміністративної будівлі.
  9. Пам'ятник морякам крейсера "Слава", загиблим при виконанні бойового завдання 5 жовтня 1946 р. Розташований в центральному сквері міста.
  10. Памятник М.І. Чижикову. Син очаківского рибалки, робочий-революціонер. У 1919 р. призначений військовим комісаром фортеці Очаків. Розташований пам'ятник на площі автовокзалу.
  11. Памятник І.Д. Сладкову. Балтійський моряк. У 1920 р. комендант Дніпро-бузького укріпрайону і морської фортеці Очаків. Організував відсіч флоту Врангеля, який намагався прорватися через лиман до Херсону в тил Червоної Армії. Пам'ятник розташований в районі центральної лікарні.

Якщо Ви хочете дізнатися більше, пишіть, я з радістю Вам відповім, але краще все побачити своїми очима, відчути душою і тілом всю лагідність очаківського сонця, повітря і моря!

 
| головна | історія | сьогодення | відпочинок | контакти | мапа сайту |